Yangın dolabı; herhangi bir yangın durumunda bina içinde bulunanların yangını kontrol etme ve söndürmesine imkân sağlayan, bina içine tesis edilmiş sabit bir tesisatı ifade eder. Tesisat, duvar üzerine ya da kabin içine monte edilerek veya su tesisatına kalıcı bir şekilde sabitlenerek kullanılabilir. Yangın söndürme dolapları, söndürme düzeneğinin korunması ve muhafaza edilmesi için üretilir. Saç veya cam kapaklı ya da özel talep edilen ölçülere göre de üretimi yapılabilir. Ayrıca bina içi sıva altı yangın dolabı ve bina içi sıva üstü yangın dolabı olarak da imalatı sağlanırken günümüzde tüm yapılarda kullanım zorunluluğu vardır.

Bina İçi Sıva Altı Yangın Dolabı Genel Özellikleri 

Bina içi sıva altı yangın dolap çeşitleri, basınçlı suyun pompa istasyonundan yangın dolap sistemi aracılığıyla hortumun ucundaki aparata gelmesiyle meydana gelen sistemlerdir. Tesisatın ana amacı, bina içinde yangının kontrol alınmasına yönelik güvenilir ve yeterli suyun sağlanmasıdır.
Bunun için hortum bulunacağı dolabın veya kabinlerin uygun büyüklükte olması şarttır. Tesisatın yangın esnasında hortum ve cihazların kullanımına uygun bir şekilde tasarlanması ve sadece yangın söndürmeye yönelik kullanılması çok önemli bir husustur.

Yangın Dolapları Yönetmeliği 

Öncelikle yangın koruması hakkındaki yönetmelik gereğince artık binalarda yangın dolabı bulundurulmasının zorunlu hale getirildiğini belirtmek isteriz. Yönetmeliğin 94. maddesi gereğince;  
• Yüksek binalar, 
• Toplam 1000 m2’den büyük kapalı kullanım alanı olan tüm özel amaçlı binalar, (Büyük imalathane, otel, motel, depo, sağlık binaları, atölye, toplanma amaçlı ve eğitim binaları)
• Kapalı kullanım alanı 2000 m2’den büyük tüm büyük binalar,
• Her katta olacak şekilde ve yangın duvarları için ayrılan bölümlere aralarındaki uzaklık 30 ila özel durumlarda (Yağmurlama sistemi, katlarda itfaiye su alma ağzı olması durumunda) 45 m’den fazla olmayacak şekilde düzenlenir. 
• Yangın dolaplarının özellikle koridor çıkışı ve merdiven sahanlığına yakın olan kolaylıkla görülebilen yerlere yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Yangın Dolapları Çeşitleri 

Hortum serme ve bağlama gibi eğitimleri almamış personelin yaşadığı yapılar için hortum uzunluğu 30 metreye kadar olan dolap çeşitleri tercih edilmelidir. Özel durumlar için hortum boyu uzatılabilir. Ancak içi su dolu hortumu sürüklemek, eğitimsiz personel için esnek kullanımı ortadan kaldırdığı için bu ölçüler daha çok tavsiye edilir. Yangın söndürme dolapları ile ilgili;
• Sıva altı, 
• Sıva üstü,
• Cihaz bölmeli, 
• Köpüklü tip, 
• Sac veya cam kapaklı modeller mevcuttur.
Her türlü yangın dolap çeşitleri ile ilgili ihtiyacınızda uzman olan firmamız www.kervanyangin.com.tr’ye gönül rahatlığı ile güvenebilir, tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

Yukarı da anlatıldığı gibi; Yangın dolabı sistemleri, pompa ile basınçlandırıldıktan sonra boru hattından gelen suyun yangın dolabının içinde bulunan hortumun ucundaki lansa kadar gelmesi ile oluşan sistemlerdir.

Yangın dolabı ve sistem tesisatının amacı bina içinde yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli basınçlı suyun sağlanmasıdır. 

Ülkemizde yangın dolabı sistemleri ile ilgili standart belirlenmiştir. Yangın dolapları TS EN 671-1 belgeli yarı sert kauçuk hortumlu yangın dolapları ve TS EN 671-2 belgeli yassı hortumlu yangın dolapları olarak iki ayrı standarttadır. Opsiyonlu olarak üretilebilen cam kapaklar termal olarak temperlenmiş emniyet camlarından seçilmekte olup, elektrostatik boya ile iç ve dış saha dayanımı arttırılmıştır.

BİNA İÇİ YARI SERT HORTUMLU YANGIN DOLAPLARI

Genel Özellikleri

ØKasa

Ø1,20mm DKP veya krom-nikel sacdan de monte

Ø8 ayrı bölgeden su girişine uygun

ØStandart ebat dışında özel ölçülendirme seçeneği

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya

Kapak

Ø1,20mm DKP veya krom-nikel sac

ØRadüslü, de monte çerçeve

ØTemperli (darbeye dayanıklı)

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya

ØÜretici firma haber vermeksizin üretim standartlarında ve malzemede değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Makara

Ø1,20mm DKP sac

ØRAL 3000 renginde 80 mikron elektrostatik toz boyalı

Ø 580mm pres baskı çelik disk

ØMakara diskini gövdeye bağlayan 4mm özel kol

ØMakara gövdesinde pirinç suyolu

Ø1” veya 3/4” yarı sert hortum

ØHortuma pres ile bağlanmış storz tipi redüksiyon ve 3 konumlu nozul (lans)

Ø2” pirinç yangın vanası

BİNA İÇİ YASSI HORTUMLU YANGIN DOLAPLARI

Genel Özellikleri

Kasa

Ø1,20mm DKP sacdan demonte

Ø8 ayrı bölgeden su girişine uygun

ØStandart ebat dışında özel ölçülendirme seçeneği

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya 

Kapak

Ø1,20mm DKP veya krom-nikel sac

ØRadüslü, demonte çerçeve

ØTemperli (darbeye dayanıklı),seçenekleri

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya

Makara

Ø2” pirinç yangın vana

Ø1,20mm DKP sac, RAL 3000 elektrostatik toz boyalı

Ø370mm press baskı çelik disk

ØMakara diskini gövdeye bağlayan özel kol

Ø2” çapında alüminyum enjeksiyon rakorlu yassı hortum

Ø2” düz veya kumandalı su lansı