Yangın dolap sistemi, pompa ile basınçlandırıldıktan sonra boru hattından gelen suyun yangın dolabının içinde bulunan hortumun ucundaki lansa kadar gelmesi ile oluşan sistemdir. Bina içi Sıva Üstü Yangın dolabı sistem ve tesisatının amacı da bina içinde yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli basınçlı suyun sağlanmasıdır. 

Bina içi sıva üstü yangın dolapları, yangınla mücadele malzemelerini korumak ve muhafaza etmek için kullanılan yangın dolabı çeşitlerinden birisidir. Sac kapaklı, cam kapaklı, sıva üstü yangın dolabı ve sıva altı yangın dolabı olarak imal edilen bina içi yangın dolapları artık bütün yapılarda zorunlu hale gelmiştir.

Bina İçi Sıva Üstü Yangın Dolapları Kullanım Alanları
Bina içi sıva üstü yangın dolapları sistemi, boru hattından gelen basınçlı suyun yangın dolabının içindeki hortumun ucuna kadar gelmesi ile meydana gelen sistemdir. Bina içi sıva üstü yangın dolapları ve sistemin maksadı bina içinde yangına müdahale edilirken güvenilir ve yeteri kadar basınçlı suyu sağlamaktır. 

Bina içi sıva üstü yangın dolapları, yangın hortumunu serme ve bağlama gibi konularda eğitimsiz kişilerin bulunduğu yapılarda kullanılan dolap çeşididir. Hortum uzunluğu 30 metreye kadardır. İsteğe bağlı olarak özel yapılarda hortumun boyu uzatılabilir. Ancak maksimum 30m uzunluğundaki hortum içeren bina içi yangın dolapları tavsiye edilir. Çünkü eğitimli olmayan personel, içi su dolu hortumu sürüklemede zorlanır ve bu durum esnek kullanımı ortadan kaldırır. 

Ülkemizde bina içi sıva üstü yangın dolapları ile ilgili iki ayrı standart belirlenmiştir. Buna göre yangın dolapları, TS EN 671-1 belgeli yarı sert kauçuk hortumlu yangın dolapları ve TS EN 671-2 belgeli yassı hortumlu yangın dolapları olması gerekir. 

Bina İçi Sıva Üstü Yangın Dolapları Fiyatları
Bina içi sıva üstü yangın dolapları, yangına müdahalede kullanılan en etkili araçlardan biridir. Kullanımı hem çok kolay hem de çok pratik olan bu araçlar genellikle hastane, okul, ev, otopark veya apartmanlar için tercih edilir. Bu ekipmanlar farklı boyutlarda ve farklı fonksiyonlara sahip olan, yangına çok hızlı müdahale edebileceğiniz sistemleri içerir. Bina içi sıva üstü yangın dolaplarını, dilediğiniz şekilde kolayca monte edebilirsiniz. Bina içi sıva üstü yangın dolapları fiyatları, diğer yangın dolaplarına göre az yer kaplaması ve montajının kolay olmasından dolayı daha uygundur.
Bina içi sıva üstü yangın dolapları fiyatları, hortumun uzunluğuna, kullanılan malzemeye, çıkrığın açısına, yangın dolabı ölçülerine ve ekstra ekipman kullanılıp kullanılmamasına göre değişiklik gösterir. 

Bina içi sıva üstü yangın dolapları, sıvanın üstünde monte edildiğinden hali hazırdaki duvara zarar vermez. Rahat bir şekilde sıvanın üzerine monte edebildiğinizden bina içi sıva üstü yangın dolapları fiyatları, sıva altı yangın dolabı tasarımlarına göre daha uygundur.

 

Yangın dolapları TS EN 671-1 belgeli yarı sert kauçuk hortumlu yangın dolapları ve TS EN 671-2 belgeli yassı hortumlu yangın dolapları olarak iki ayrı standarttadır. Tedarik ve montaj sonrası test ve eğitimlerini yaparak teslim ettiğimiz yangın dolapları CE belgesine sahip olup kullanılan hortumlar TS EN 694:2014, TS 9222 ve TS EN 14540:2014 belgelerine sahiptir. Opsiyonlu olarak üretilebilen cam kapaklar termal olarak temperlenmiş emniyet camlarından seçilmekte olup, elektrostatik boya ile iç ve dış saha dayanımı pekiştirilmiştir.

Binaların Yandında Korunması hakkındaki Yönetmelik ve Yasal Zorunluluk:
Yüksek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 1000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, konaklama, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim binalarında, alanlarının toplamı 600 m2’den büyük olan kapalı otoparklarda ve ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki kazan dairelerinde yangın dolabı yapılması mecburîdir.

Bir boyutu 60 m’yi geçen katlarda yangın dolabı yapılması mecburîdir.

Yüksek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 2000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, konaklama, sağlık ve toplanma amaçlı binalar ile eğitim binalarında, alanlarının toplamı 1000 m2’den büyük olan kapalı otoparklarda ve ısıl kapasitesi 500 kW’ın üzerindeki kazan dairelerinde yangın dolabı yapılması zorunludur.

BİNA İÇİ YARI SERT HORTUMLU YANGIN DOLAPLARI
Genel Özellikleri

ØKasa

Ø1,20mm DKP veya krom-nikel sacdan de monte

Ø8 ayrı bölgeden su girişine uygun

ØStandart ebat dışında özel ölçülendirme seçeneği

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya

Kapak

Ø1,20mm DKP veya krom-nikel sac

ØRadüslü, de monte çerçeve

ØTemperli (darbeye dayanıklı)

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya

ØÜretici firma haber vermeksizin üretim standartlarında ve malzemede değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Makara

Ø1,20mm DKP sac

ØRAL 3000 renginde 80 mikron elektrostatik toz boyalı

ØØ 580mm pres baskı çelik disk

ØMakara diskini gövdeye bağlayan 4mm özel kol

ØMakara gövdesinde pirinç suyolu

Ø1” veya 3/4” yarı sert hortum

ØHortuma pres ile bağlanmış storz tipi redüksiyon ve 3 konumlu nozul (lans)

Ø2” pirinç yangın vanası

BİNA İÇİ YASSI HORTUMLU YANGIN DOLAPLARI

Genel Özellikleri

Kasa

Ø1,20mm DKP sacdan demonte

Ø8 ayrı bölgeden su girişine uygun

ØStandart ebat dışında özel ölçülendirme seçeneği

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya 

Kapak

Ø1,20mm DKP veya krom-nikel sac

ØRadüslü, demonte çerçeve

ØTemperli (darbeye dayanıklı),seçenekleri

Øİstenilen RAL renginde 80 mikron elektrostatik toz boya

 

Makara

Ø2” pirinç yangın vana

Ø1,20mm DKP sac, RAL 3000 elektrostatik toz boyalı

ØØ 370mm press baskı çelik disk

ØMakara diskini gövdeye bağlayan özel kol

Ø2” çapında alüminyum enjeksiyon rakorlu yassı hortum

Ø2” düz veya kumandalı su lansı