Yangın, karşılaşabileceğimiz en tehlikeli risk gruplarından biridir. Yangın teknolojileri ve endüstrisinin sürekli bir gelişim içerisinde olmasının amacı yangınla en etkili bir şekilde başa çıkabilmektir. Bioversal yangın söndürücüler her ortamda yangını söndürür, soğutur ve tekrar tutuşmasına engel olur.

Bioversal Yangın Söndürücü Nedir?

Bioversal yangın söndürücüler uluslararası alanda kabul edilen çevreye dost bir yangın söndürücüdür. Tamamıyla bitkisel ürünlerden üretilir. Yüksek soğutucu etkisinden sayesinde yangında insan yaşamını korur. Yapılara zarar vermez ve çıkan dumanı azaltır.
Bioversal yangın tüpleri biyolojik köpük içerir. Daha sonra ise kullanıldığı yerde meydana gelen kirliliği, yağ ve yakıtı çevreye zarar vermeksizin temizler. Su buharı ve karbondioksit şeklinde havaya karıştırır. Ayrıca yanan maddeyi yeniden tutuşamaz hale getirir.

Bioversal Yangın Söndürücülerin Özellikleri Nelerdir?

1. Konsantre sıvı şeklinde kullanıma sunulur. Tahriş edici özelliği yoktur.
2. Bütünüyle doğal maddelerden üretilmiş olup çevreye zarar veren olumsuz etkisi bulunmaz.
3. Ürünlerin raf ömrü, aynı maksatla üretilen diğer kimyasal ürünlerle karşılaştırıldığında bir kat daha fazladır.
4. Bioversal yangın söndürücüler, kirliliğin biyolojik ayrışmasını hızlandıran yangın söndürücülerden oluşan ürünlerdir.
5. Bioversal yangın tüpünün içerdiği Eco Aktivatör katalizör olarak görev yapar. 
6. Perol ve yağdan oluşan kirler, stabil olarak kapsüle edilen çok küçük parçalara ayrıştırılır.
7. Ürün kullanıldıktan sonra kirliliğe sebep olan maddeler 1-4 gün içinde kendiliğinden ayrışarak su ve karbondioksite dönüşür ve havaya karışır.
8. Toksik artıklar çok çabuk bir şekilde mikroorganizmalara enerji kaynağı haline dönüşür. Sonuç olarak geriye kalanlar sadece zararsız artıklardır.


Bioversal Yangın Söndürücü Çeşitleri Nerelerde Kullanılır?

Bioversal yangın söndürücüler; araç ve lastik yangınlarında, yapı yangınlarında, orman yangınlarında, endüstriyel yangınlarda, yakıt yangınlarında, metal yangınlarında tünel yangınlarında daha çok kullanılır. Bioversal yangın söndürücüler dumanın zehirli etkisini azaltır. Özellikle kapalı alanlarda yangına daha kolay müdahale etme imkânı verir. Bioversal yangın söndürücüler, yanıcı maddenin hidrokarbon zincirini kırar ve yapısını değişime uğratır. Tamamen insan ve çevre dostu olarak üretilen bioversal köpük, yangında kullanıldıktan sonra 2-4 günde tamamen doğaya karışır. Bioversal yangın söndürme tüpleri A, B,C ve F tipi yangınlarda, mineral yağlar ve petrol türevleri maddelerin temizliğinde etkili bir şekilde kullanılır. Bu nedenle bioversal yangın söndürme tüpü fiyatları diğer yangın söndürücü türlere göre yüksektir. Yangın Çeşitleri ve Sebepleri Nelerdir? Yangın Nedir?  Başlıklı yazımızı da faydalı bulabilirsiniz.