Özellikle otel, okul, alışveriş merkezleri, hastaneler, lokanta, fabrika gibi büyük mutfağa sahip işletmelerde ve mutfaklarda ortaya çıkan kirli havayı alarak baca yolu ile bina veya tesis dışına çıkarmak davlumbaz sistemleri ile sağlanır. Bu işlem esnasında hem davlumbazların içerisinde hem de çıkış bacalarında yağ birikir. Zamanla biriken yoğun yağ katmanı, temizliği periyodik olarak yapılmaz ise kısa sürede yangına dönüşebilir. Davlumbaz yangın söndürme sistemi, mutfak havalandırma işlemi esnasında davlumbaz ve bacalarda biriken yağ ve tortuların yangına dönüşmesini engeller, yangın çıkması durumunda ise süratle yangına müdahale ederek yangını söndürür.
 

Davlumbaz Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

davlumbaz söndürme sistemleri
 
Yapılan çalışmalar neticesinde, restoranlarda çıkan yangınların yaklaşık yüzde 60’ının mutfak kaynaklı, yani pişirme ekipmanlarından çıktığı tespit edilmiştir. Bu istatistiki çalışma bile tek başına davlumbaz yangın söndürme sistemlerinin önemini ortaya koyar. Peki, davlumbaz söndürme sistemi nasıl çalışır? Birçok yangın söndürme sistemlerinde olduğu gibi bu sistemler de ateşin oksijen ile temasını kesme prensibine dayanarak çalışır. Bu cihazların üzerlerinde yangın veya dumanı algılayacak hassas detektör ve sensörler vardır. Dumanın veya yangının algılanmasını müteakip, davlumbaz söndürme sistemleri üzerinde bulunan nozullar aracılığı ile ateşin oksijenle temasını kesecek kimyasalları (köpük vb.) ateşin çıktığı bölgeye boşaltarak ateşin söndürülmesini sağlar. Kurulan sistem veya püskürtülen kimyasallar, işletmeden işletmeye farklılık gösterse de bu cihazların genel çalışma prensibi yukarıda anlatıldığı gibidir.
 

Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Genellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu ve buna bağlı olarak çalışan sayısı ve mutfak kapasitesinin yüksek olduğu işletme ve tesislerde yangına karşı gerekli tedbirlerin alınması; tesisin güvenliği, itibarı ve devamlılığı açısından oldukça kritiktir. İhtiyaca binaen davlumbaz yangın söndürme sistemleri birçok farklı alanda tercih edilmekle beraber genel olarak kullanım yerleri aşağıda sıralandığı gibidir.
 
1. Alışveriş Merkezleri
2. Hastaneler
3. Sanayi Tesisleri
4. Fabrikalar
5. Restoranlar
6. Lokantalar
7. Hava Alanları
8. Okullar
 

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Fiyatları

Özellikle büyük işletmelere ait mutfaklarda davlumbaz yangın söndürme sistemleri olmadığı taktirde yangınların ortaya çıkması hem işletmeler hem de müşteriler açısından telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu açıdan bakıldığında davlumbaz yangın söndürme sistemi fiyatları, ortaya çıkması muhtemel yangınlar neticesinde yaşanacak can ve mal kaybı ile karşılaştırıldığında oldukça azdır. Davlumbaz söndürme sistemlerinin fiyatları, tesislerin büyüklüğüne, kurulacak alana ve yangın söndürme tiplerine göre değişiklik gösterebilir. İşletmenizin İhtiyaçları kapsamında çözümlerinizi görmek ve davlumbaz söndürme sistemleri hakkında fiyat bilgisi almak için lütfen tıklayınız.
 

Davlumbaz Söndürme Sistemi Taktırmak Zorunlu mudur?

Birçok işletme açısından can ve mal kaybının en aza indirilmesi söz konusu olduğunda davlumbaz söndürme sistemlerinin mutfaklarda bulunması hayati bir öneme sahiptir. Bu bilinçle ilgili bakanlık tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 09.09.2009 tarihinde 27344 sayılı Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik resmî gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu yönetmeliğe davlumbaz yangın sistemlerinin kullanım zorunluluğu da eklenmiştir.
 
İlgili yönetmeliğin 57‘nci Maddesine göre; konutlar hariç, özellikle yoğun insan nüfusunun bulunduğu alışveriş merkezleri, aynı anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfaklar ve yemek üreten işletmeler gibi alanlara davlumbaz otomatik yangın söndürme sistemlerinin taktırılması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca mutfaklarda kullanılan gazın özelliklerine bağlı olarak gaz algılama, gaz kesme ve gaz uyarı sistemlerinin kurulması da aynı madde ile zorunlu hale getirilmiştir.