Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir?


Günümüzdeki yangın algılama teknolojisinin daha basit ve kapsamı düşük olan türüne konvansiyonel yangın algılama sistemi denir. Adresli yangın algılama sistemi, konvansiyonel yangın algılama sisteminden daha fazla özelliğe sahiptir. Fakat konvansiyonel sistem, kullanım alanına göre daha avantajlıdır. Konvansiyonel yangın alarm sistemi, endüstriyel tesis ve binaların yangından korunmasında kullanılan en önemli sistemlerden biridir. 

Konvansiyonel Yangın Algılama Sisteminin Tanınması


Konvansiyonel yangın algılama sistemleri buton detektör ve diğer tamamlayıcı elemanlarla yangını erken algılayarak ihbar eder. Bu şekilde yangına hızlı müdahale imkânı sağlar. Can ve mal kaybını en aza indirir. Sistemdeki bölge sayısı, panel kapasitesini belirler (8 bölgeli, 4 bölgeli, 2 bölgeli konvansiyonel panel gibi). Bölgelere yerleştirilecek cihaz sayısı üreticiden üreticiye değişir (10 detektör, toplam 16 cihaz gibi). Konvansiyonel yangın algılama sistemi bağlantı şemasında bölgelere yalnızca yangın alarm butonu ve detektör bağlanabilir. Yangın çıktığında alarm bilgisi cihazlardan değil de bölge olarak alınır.


Konvansiyonel yangın algılama sistemi küçük ve orta büyüklükteki projelerde kullanılır. Yangının nerede çıktığını bölgesel olarak bildirir. Konvansiyonel yangın alarm sisteminde, ışın tipi duman detektör, optik duman detektör ve multisensör direktör olmak üzere hızlı bir şekilde algılama yapabilen üç tip detektör kullanılır. Ayrıca ortamda oluşan gaz kaçağını algılayan konvansiyonel doğalgaz ve LPG detektörleri de kullanılmaktadır. Bunun yanında yangın alarm sisteminin bölgedeki kişiler tarafından manuel olarak tetiklenmesini sağlayan yangın alarm butonları da vardır. Konvansiyonel siren, flaşör ve flaşörlü sirenler yangın çıktığında insanları görsel ve sesli olarak uyarır. Olumsuz hava şartlarına dayanıklı modelleri de mevcuttur.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Fiyatları


Konvansiyonel yangın algılama sistemi fiyatları, konvansiyonel yangın algılama sistemi bağlantı şemasında kullanılan detektör tipine, sayısına, buton sayısına ve ara elemanlara göre değişiklik gösterir. Bu sistemler, gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Konvansiyonel sistem daha basit ve düşük adetli projeler için uygundur. Bu nedenle konvansiyonel yangın algılama sistemi fiyatları diğer sistemlere göre daha uygun olmaktadır.