UNUTULMAMALIDIR Kİ !!!

ELEKTRİK YANGINLARINDA SU BAZLI KÖPÜKLÜ YANGIN SÖNDÜRÜCÜ KULLANILMAZ.

Su Bazlı Islak Kimyasal (Köpük) Söndürücüler

Islak kimyasal söndürücüler kızartma yağı, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, mısır yağı ve tereyağı gibi yemeklik yağlar ve katı yağlar içeren F sınıfı yangınlar ve B sınıfı petrol türevi akaryakıt yangınlarında kullanım için uygundur. Doğru kullanıldıklarında son derece etkilidirler. Islak kimyasal hızla alevleri dışarı atar, yanan yağı soğutur ve sabun benzeri bir çözelti oluşturmak için kimyasal reaksiyona girerek yüzeyi kapatır ve yeniden tutuşmayı önler. Öncelikle F Sınıfı yangınlarda, yemeklik yağlarda ve derin yağ fritözlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. A Sınıfı yangınlarda (ahşap, kâğıt ve kumaş) da kullanılabilirler. İhtiyaç göz önünde bulundurularak 6, 25 ve 50 kilogramlık olarak temin edilebilirler.

Kullanım esnasında direk aleve/yanıcı maddeye değil alev karşısında düz bir zemine veya yere alevin önüne çarptırılarak kullanılmalıdır. Açam oluşan köpüğün sıvı yayılımı ile yanıcı kimyasal üzerinde tanaka oluşmasını sağlamaktır.

Islak kimyasal söndürücüler sarı etikete sahiptir.

Islak kimyasal söndürücüler ürün yelpazemiz yemeklik katı ve sıvı yağlar tarafından beslenen yangınlar içindir. Islak kimyasal söndürücüler restoranlarda ve mutfaklarda kullanım için en uygun olanlardır.

A ve B sınıfı yangınlarda köpüklü yangın söndürücüler kullanılabilir. Benzin veya dizel gibi sıvı yangınları söndürmek için en uygun olanıdır ve su jeti söndürücülerden daha çok yönlüdür, çünkü ahşap ve kağıt gibi katılar üzerinde de kullanılabilirler. Köpük, sıvının yüzeyini kapatarak, yanıcı buharın havaya ulaşmasını önleyerek ve yakıt ateşini aç bırakarak sıvı yangınlarını söndürür. Serbest akan sıvı yangınlarda kullanım için uygun değildir. Yangın tüpü dolumu, bakımı ve diğer hizmetlerimiz için bizi arayabilirsiniz.