Kuru kimyevi yangın söndürme tüpü, yapıların büyüklük ve kapasitesine bağlı olarak farklı ölçü ve kg ağırlıklarında tasarlanır. Kuru kimyevi yangın söndürme cihazı tasarımlarının ana fonksiyonu yangının alevlenmesine yardımcı olan oksijen ile irtibatının kesilmesi ve bu suretle yangının söndürülmesidir. Bu cihazlar yangın söndürme eğitimi almış personel tarafından zaman kaybetmeden özelliklede yangının başında kullanılırsa yangının büyümesine fırsat vermeden söndürülmesini sağlayabilir. Bu kapsamda olası yangınların önüne geçmek ve her türlü can ve mal kaybını en aza indirmek için bu cihazların zamanında bakımlarının yapılması ve yangın anında hemen ulaşılabilecek yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Özellikleri Nelerdir?

Kuru kimyevi yangın söndürücüler en yaygın kullanılan yangın söndürücü cihazların başında gelir. Bunun ana nedeni bazı yangın türleri hariç hemen hemen bütün yangın türlerinde etkili olmaktadır. Bu cihazlara ayrıca ABC tozlu yangın söndürücü ismi de verilir. Bunun nedeni bu cihazların A, B ve C sınıfı yani sırası ile katı, sıvı ve gaz yangınlarda etkili olmalarıdır. Kuru kimyevi yangın söndürücülerin en büyük dezavantajı yangın söndüren personel tarafından yanlış kullanılması durumunda yangının yeniden alevlenmesine neden olabilmesidir. Bu yüzden yangın sırasında eğitimli personel tarafından kullanılması daha doğru olur. Kuru kimyevi yangın söndürücü özellikleri nelerdir sorusunun cevabı aşağıda liste halinde verilmiştir. 
 
1.    ABC kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler ile yüksek ısının ortaya çıkmadığı orta seviye ısılarda çok iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olur.  
 
2.    Hem otomatik hem de manuel tüp türlerinde kullanılan kuru kimyevi tozlu yangın tüplerinin yangına karşı en etkili silahı boğma özelliğidir. Söndürme maddesinin içerisinde bulunan amonyum fosfat yangına püskürtüldüğünde yangın ile hava arasında bir tabaka oluşturur ve böylece alevlerin söndürülmesini sağlar.
 
3.    Kuru kimyevi tozlu yangın tüplerinin bir diğer özelliği ise soğutma etkisine sahip olmalarıdır. Yanan cisme sıkılan madde cismin içerisine nüfus etmekte ve ısının hapsedilmesini sağlar. Böylece yangının söndürülmesinin yanında yanan maddelerin soğutulmasını da sağlar. Bu durum da yangını söndürmekle meşgul kişilerin işini oldukça kolaylaştırır.
 
4.    Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri içerdiği madde sebebi ile yangında ortaya çıkması muhtemel radyoaktif maddelerin etrafa dağılmasını engeller ve yangının daha geniş alanda insan sağlığını olumsuz etkilemesinin önüne geçer. Bu noktada radyasyon yayılımının tamamı ile engellendiğini söylemek yanlış olur. Bu tüplerin sadece radyasyonun yayılımını yavaşlatma etkisi vardır.
 
5.    Yangınların hızlı yayılmasına neden olan hususların başında yangın esnasında ortaya çıkan gaz ve moleküllerin birbirine çarpması gelir. Eğer doğru kullanılır ise kuru kimyevi yangın tüpleri, bahsettiğimiz gaz ve moleküllerin birbiri ile temasını engeller ve böylece yangının daha fazla yayılımının önüne geçer.
 
6.    Bu cihazlar, içerisinde bulunan kimyasallar nedeni ile kullanıldığı ortamı büyük oranda kirletir. Haliyle bu cihazların kritik ve hassas malzeme bulunan yerlerde kullanılması uygun değildir.
 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Kontrolü Nasıl Yapılır?

 

kuru kimyevi toz yangın söndürücü kontrolü

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüplerinin kontrolü ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar genel olarak şu şekildedir.
 
1.    Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri tıpkı diğer yangın tüplerinde olduğu gibi içerisinde bulunan basınçlı gazın söndürme maddesini dışarıya belli bir tazyik ile püskürtmesi ile çalışır. Haliyle tüp üzerinde yer alan basınç göstergesinin önemi fazladır ve düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Peki, yangın söndürücü tüpü nasıl kontrol edilir? Basınç göstergesinde bulunan ibre eğer yeşil bölgeyi gösteriyorsa bu durumda yangın tüpünün basıncı tam ve çalışmaya hazır demektir. Fakat eğer basınç gösterge ibresi kırmızı alan üzerinde yer alıyor ise bu durumda tüpün basıncı yeterli değildir ve kısa zamanda bakımının yapılması gerekir. Genellikle yangın tüplerinin bakımının yetkili firma tarafından yapılması arzu edilir.
 
2.    İkinci kritik husus ise kuru kimyevi tozlu yangın tüpünün üzerinde yer alan güvenlik pimi veya mührünün yerinden çıkarılmamış olması gerekir. Güvenlik pimleri önemlidir çünkü yerlerinden çıkarılmaları durumunda yangın tüpleri zamanla özelliklerini kaybeder. Güvenlik pimi yerinde değil ise en kısa sürede tüpün bakımını yaptırınız. 
 
3.    Üçüncü kritik unsur ise yetkili firmalar tarafından yangın tüpleri üzerine yerleştirilen bilgilendirme etiketlerinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerektiğidir. Bilgilendirme etiketleri genellikle yangın cihazları hakkında dolum tarihi, son kullanım tarihi, üretici firma vb. konularda bilgi verir. Bilgilendirme etiketi kontrol edilmeli ve aksayan bir husus varsa derhal yangın tüpü bakıma alınmalıdır.
 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Tüplerin Dolum Süresi Nedir?

Öncelikle şunu belirtelim ki yangın söndürme cihazları ile ilgili standart bir dolum süresi söz konusu değildir. Farklı tipte yangın tüpleri farklı sınıf yangınlarda etkilidir. Dolayısı ile farklı madde içeren bu tüplerin dolum süreleri de değişkenlik gösterir. Her ne kadar yangın tüplerinin belli bir dolum süresi olsa da yangın sırasında sorun yaşanmaması adına yetkili firmanın düzenli aralılarla bu tüpleri kontrol etmesi en doğru yaklaşımdır. Örneğin, kuru kimyevi tozlu yangın tüplerinin altı aylık periyodlarla yılda toplamda iki defa kontrol edilmesi gerekir. Kuru kimyevi tozlu yangın tüplerinin dolum süresi eğer cihaz kullanılmadıysa iki yıldır. 
 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Tüplerinin Fiyatı Nedir?

İnsan yoğunluğunun fazla kritik malzemenin çok olduğu yapı, tesis ve binalarda olası bir yangın durumunda can ve mal kaybının minimum seviyede tutulması, yangına süratle müdahale edilmesi için yangın tüplerinin hazır ve ulaşımı kolay bir alanda tutulması oldukça önemlidir. Diyelim ki bu cihazlardan almak istiyoruz peki, kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü fiyatları nedir ? Aslında kuru kimyevi yangın söndürücülerde ihtiyaç kapsamında farklı boyut ve ağırlıkta üretilir. Dolayısı ile bu cihazların fiyatları değişkendir. Bu cihazların fiyatları tüpün kilogramına ve ebadına bağlı olarak değişir. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü cihazlar hakkında fiyat bilgisi almak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.