Karbondioksitli Yangın Söndürücü Nedir?

Karbondioksitli yangın söndürücüler yangın söndürme sistemlerinin en eski yöntemlerinden biridir. Yangın nedeniyle çok fazla ısınan havanın soğutulması özelliğine dayanan ve en çok tercih edilen sistemlerdendir.  Ateşin oksijen ile temasını önleyen bu sistemler oluşacak zararı en aza düşürür. 
Karbondioksitli yangın söndürücüler B ve C sınıfı parlayabilir sıvılar ve elektrik tehlikelerini de içine alan yangınlarda etkilidir. Karbondioksitli yangın söndürücüler elektronik cihazlara zarar vermez. Elektrik riskleri, modern ofisler, yağlar gibi sıvıların alev almasından dolayı oluşan yangınlara müdahale etmede etkilidir. Kapalı alanlarda etkili bir söndürme özelliğine sahiptir. Ortamdaki oksijen miktarını azaltır. Bu sayede kimyasal zincirleme ile buluşan yanına reaksiyonunu engelleyerek yangını söndürür. Çok yüksek derecede soğutucu etkisi olan karbondioksitli yangın söndürme cihazları kendinden basınçlı gaz içerir.

 

Seyyar Karbondioksitli Yangın Söndürme Tüpü Özellikleri Nelerdir?

Otomatik olarak çalışan karbondioksitli yangın söndürücülerde yangın söndürme esnasında ortamdaki insanların süratli bir şekilde ortamı terk etmeleri gerekir. Buna karşın seyyar karbondioksitli yangın söndürme sistemleri kullanıldığında söndürme yapacak kişilerin önlemi aldıktan sonra yangını söndürmeye başlamaları önemlidir. Karbondioksit havadaki oksijen ve azottan daha ağır olduğundan baskılayıcı olur ve alevlerin üzerine örter. Karbondioksitli yangın söndürücüler, yangına müdahale edildikten sonra herhangi bir kalıntı bırakmaz. Elektrikten kaynaklanan yangınlarda kullanılan en etkili yangın söndürme sistemidir. Yanmaya başlayan maddelerin içten içe yanmasını önlemede çok etkili bir sistemdir. Atmosferdeki ozon tabakasına zarar vermez. Kullanıldıktan sonra sistemin yeniden doldurulması çok ucuzdur.

 

Seyyar Karbondioksitli Yangın Söndürücülerin Kullanım Alanları

Yangın söndürücüler belirli yangın türleriyle başa çıkmak için tasarlanmıştır. Altı farklı yangın sınıfı ve birkaç farklı yangın söndürücü tipi vardır.

CO2 söndürücüler, ofisler veya sunucu odaları gibi birçok elektrikli ekipmanı olan yerler için idealdir, çünkü elektrikli cihaz içeren yangınlarda güvenle kullanılabilirler. Karbondioksitli yangın söndürücüler, köpüklü bir yangın söndürücünün aksine kalıntı bırakmaz. Ayrıca Sınıf B yangınlarında, parafin veya benzin gibi yanıcı sıvıları içeren yangınlarda da kullanılabilirler. CO2 söndürücüler yangını boğarak ve hava beslemesini keserek çalışır.

Kapalı ortamlarda kullanıldığında solunmamalı ve mümkün olduğunca çabuk kapılar kapatılarak temiz havaya çıkılmalıdır.

Çıkış esnasında gaz -78 C derecelere ulaşacağı için sap kısmından tutulmalı, tetik, başlık ve çıkış nozulundan tutulmamalıdır. Aksi takdirde elde soğuk yanıkları oluşabilir.

Kullanım esnasında statik elektriklenmeye yol açabileceği için tüpün zemininin yere değdirilmesi tavsiye edilir.

Kullanıcı tarafından tartı işlemi yapılarak doluluğu kontrol edilmelidir.

5 ve 6 KG lık tüpler yeni yönetmelik gereği tetik ve basınç ventilli olmalıdır.

Karbondioksit Söndürücüler (CO2) siyah etikete sahiptir.

CO2 yangın söndürücülerimiz, elektrikli ekipman içeren yangınlarda kullanım için idealdir. Diğer yangın tüplerimizle ilgili detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yangın Sınıfları

A Sınıfı - Ahşap, Kâğıt veya tekstil gibi katı maddeler içeren yangınlar.

B Sınıfı - Benzin, Dizel veya yağ gibi yanıcı sıvıları içeren yangınlar.

C Sınıfı - Gaz içeren yangınlar.

D Sınıfı - Metal içeren yangınlar.

E Sınıfı - Elektriksel elektrikli cihazları içeren yangınlar. (Teknik olarak 'E Sınıfı' mevcut değildir, ancak burada kolaylık olması için kullanılır)

F Sınıfı - Fritözlerde olduğu gibi yemeklik yağ içeren yangınlar.

Karbondioksitli yangın söndürücüler genellikle B tipi ve C tipi yangınlarda daha etkilidir. Bu nedenle Türk Standartları Enstitüsü bu tip yangınlarda seyyar karbondioksitli yangın söndürücüler kullanılmasını önerir. Temizlenmesi zor olan mutfaklarda ve hassas çalışmaların yapıldığı laboratuarlarda seyyar karbondioksitli yangın söndürücüler tercih edilmelidir. Elektrik panoları sanayi laboratuarları güç aktarım odaları bilgisayar odaları sanayi fırınları trafolar ve jeneratörler gibi elektrik kaynaklı yangınların çıkma olasılığı yüksek olan bölgelerde seyyar karbondioksitli yangın söndürücüler birinci öncelik olarak kullanılmalıdır. Karbondioksit gazı ortamda bulunan oksijen miktarını hızlı bir şekilde düşündüğünden taşınabilir karbondioksitli yangın söndürme sistemlerinin kapalı alanlardaki yangınlarda insansız ortamda kullanılması gerekir. Yangın tüpü dolumu, bakımı ve diğer hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.