Yangın alarm sistemleri herhangi bir yangın durumunda ilgili bina veya tesisin bir an önce tahliye edilmesi maksadı ile ikaz ve uyarıda bulunan elektronik devrelerdir. Yangın algılama sistemleri, yangını ısı veya duman detektörleri aracılığı ile tespit eder. Peki, yangın alarm sistemi ne işe yarar? Yangın bölgesinin bir an önce tahliye edilerek olası can ve mal kaybını en aza indirmek ve yangına erken müdahale edilmesini sağlamak yangın koruma sistemlerinin en önemli amacıdır. Yangın algılama sistemleri, okul, hastane veya fabrika gibi insan yoğunluğunun fazla ve yangın tehlikesinin yüksek olduğu yapılarda güvenlik sebebi ile tercih edilir.

Yangın Alarm Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Öncelikle unutulmamalıdır ki yangın alarm sistemleri yangının söndürülmesini değil yangın durumunun ikaz edilmesini ve binaların hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlar. Bununla beraber yangın söndürme sistemleri ile artık bütünleşik çalışan yangın alarm sistemleri de mevcuttur. Peki, yangın alarm sistemleri çeşitleri nelerdir? En yaygın kullanılan yangın algılama sistemleri konvansiyonel ve adresli alarm sistemleridir.

1. Konvansiyonel Alarm Sistemleri

Konvansiyonel yangın alarm sistemleri, yangın tespitinin bölgesel olarak yapılmasını sağlar. Yangın alarm sistemleri bina ve tesislere kurulurken öncelikle algılama bölgeleri oluşturulur. Oluşturulan bu bölgelere ısı ve duman detektörleri gibi gerekli ekipmanlar yerleştirilir. Bu dedektörlerden herhangi birisi yangın algıladığında veya o bölgede konumlu yangın ihbar butonuna basıldığında, detektörlerin bağlı olduğu yangın paneli sadece detektörün ait olduğu bölge uyarısını verir. Yani diğer bir ifade ile konvansiyonel sistemlerde bölgeler içerisinde bulunan hangi detektörün sinyal verdiğinin tespit edilmesi mümkün değildir. Bu sistemler daha ekonomiktir ve çoğunlukla küçük işletme ve binalarda tercih edilir. Konvansiyonel algılama sistemleri duman detektörü, ısı detektörü, beam detektörü, yangın butonları, yangın sirenleri ve yangın flaşör ekipmanlarından oluşur.

2. Adresli (Analog) Alarm Sistemleri

Konvansiyonel sistemlerden farklı olarak adresli yangın alarm sistemleri bölgesel değil noktasal olarak yangın tespitinde bulunur. Bu sistemler döngü (çevirim) mantığı ile çalışır. Bu sistemlerde bölgelere yerleştirilen detektör ve ekipmanlar döngü hattına bağlanır. Hatlarda bulunan algılayıcı sistemler, bütün algılayıcı ekipmanları dolaşarak ilgili bölge veya cihazda bir uyarı olup olmadığına dair kontrol paneline düzenli olarak rapor sunar. Özellikle son zamanlarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak adresli alarm sistemleri diğer sistemlerle de dahil edilebilir. Bu sistemler, detaylı bilgi vermesi ve yangın lokasyonunun noktasal tespit edilebilmesi nedeni ile büyük ve karmaşık yapı ve tesislerde tercih edilir. Konvansiyonel sistemlerle karşılaştırıldığında daha maliyetlidir. Adresli yangın algılama sistemleri duman detektörü, ısı detektörü, beam detektörü, yangın butonları, yangın sirenleri, multi sistemler ve yangın flaşör ekipmanlarından oluşur.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangın alarm sistemlerinin en önemli parçası sistemin uzaktan kontrol ve yönetilmesini sağlayan yangın alarm panelidir. Bu panel binaların muhtelif yerlerine bağlanan detektör, buton veya yangın flaşörü gibi ekipmanlar ile doğrudan bağlantılıdır. Dolayısı ile panelin bağlı olduğu ekipmanlarda bir tespit veya uyarı meydana geldiğinde panel üzerinden ikaz sistemi çalışır. Adresli sistemlerde yangın alarmı nasıl çalışır sorusunun cevabı biraz daha karmaşıktır. Öncelikle bu sistemlerde her detektör ve ekipmanın kendine özgü bir numarası vardır. Bu sistemlerde çevirim hattı aracılığı ile detektör ve algılayıcıların düzenli olarak kontrolü sağlanır. Herhangi bir tehlike veya yangın tespiti durumunda çevrimiçi hatlar sayesinde kontrol panelinden hangi cihazın alarm verdiği rahatlıkla görülebilir.

Bu sistemlerin düzgün çalışması için yangın alarm sistemi kurulumunun yetkili birimler tarafından yapılması hayati öneme sahiptir. Yangın alarm sistem fiyatları hakkında detaylı bilgi almak, evinizin ve iş yerinizin güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için lütfen firmamızdan bilgi alınız.

Doğru Yangın Alarm Sistemi Nasıl Seçilir?

İşletmelerinizin özellikleri ve ihtiyaçlarına bağlı olarak seçilecek yangın alarm sistemleri de değişir. İhtiyacınızın iyi ve doğru analiz edilerek bu doğrultuda bir yangın alarm sistemi seçmek tesisinizin güvenliğini üst seviyeye çıkaracak ve kurduğunuz yangın alarm sisteminin en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Aksi halde kurulan sistemin binanın ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalma olasılığı oldukça yüksektir. Bu açıdan bakıldığında çok katlı, büyük ve komplike binalarda adresli yangın alarm sistemlerinin tercih edilmesi daha doğru olur. Çünkü bu sistemler yangın alarm paneli sayesinde hangi daire, hangi odada veya hangi noktada yangın çıktığını veya ihbarı yapıldığını gösterebilir. Özellikle büyük yapılar söz konusu olduğunda yangına süratle müdahale edilebilmesi için yangın bölgesinin noktasal tespiti önemlidir. Bir kaç odadan oluşan özellikle ev gibi  basit yapılarda ise konvansiyonel yangın alarm sistemlerinin tercih edilmesi hem daha ekonomik hem de daha kullanışlı olur. Konvansiyonel sistemlerin bakımı da diğer sistemlere oranla daha kolaydır. Bu kapsamda ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve işletmeleriniz ihtiyaçları doğrultusunda gerekli analizleri yaptırarak ayrıntılı çözümlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.