Kervan Yangın olarak ilgili yönetmelikler gereği zorunlulukları bildirilmiş ve sistemlerin doğru çalışabilmesi açısından yapılması gereken aşağıdaki başlıklar altındaki bakım, dolum, test ve periyodik kontrolleri TSE HİZMET YETERLİLİK BELGELERİMİZ dâhilinde işinde uzman ve eğitimli personelimiz tarafından gerçekleştirmekteyiz.

·         Yangın Algılama Sistemleri TSE HYB 12849 : Konvansiyonel ve Adresli erken uyarı sistemleri

·         Yangın Söndürme Sistemleri TSE HYB 13345 : Yangın dolapları ve sistemleri, Siprinkler sulu söndürme sistemleri, Gazlı sabit söndürme sistemleri

·         Yangın Söndürme Cihazları TSE HYB 11827 : Seyyan tozlu, köpüklü ve gazlı söndürme cihazları test, dolum  ve bakımları

Yetki belgelerimizi https://basvuruportal.tse.org.tr/Genel/FirmaArama.aspx sayfası üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Personelimizin tamamı konuları ile ilgili TSE ve MESLEKİ YETERLİLİK eğitimlerini tamamlamış olup iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine düzenli olarak devam etmektedirler.

Yangın Güvenlik Sistemleri Bakım, Dolum, Test ve Periyodik Kontrolleri için detaylı bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Yangın Algılama Sistemlerinin Bakım ve Kontroller Nasıl Yapılır?

Otomatik yangın algılama sistemleri periyodik olarak bakım ve onarıma tabi tutuldukları takdirde yüksek performanslarını koruyarak olası yangınlarla ilgili uyarma görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmektedir. Düzenli ve sistematik bir şekilde yapılan periyodik bakımlar arıza ihtimalini ortadan kaldırırken, cihazların kullanım ömürlerini de bir hayli uzatmaktadır. Periyodik bakımlardan elde edilmek istenen sonuç, cihazlarda oluşabilecek arızaların önceden tespiti ve bu sayede olası yangınların vereceği zararlardan minimum zararla kurtulmaktır. 

Yapılan periyodik bakımlarda değişiklik gerektiren parçalar veya cihazlar yenilenir, mimari yapıda oluşan muhtemel değişikliklere uyarlamalar yapılarak yapıya uygunlukları test edilir.

Buna göre,

  1. Günlük kontroller: Kullanıcı tarafından göz kontrolüyle yapılabilecek olan basit kontrolleri içermektedir.
  2. Aylık kontroller: arıza göstergelerinin kontrolü ve yedek güç kaynağının test edilmesi işlemlerini kapsayan çalışmalardır.
  3. Üç aylık kontroller:  Kontrol ve gösterge tertibatının incelenmesi, bölgesel testlerin yapılması, sistem kütüğünün kontrol edilmesi, izleme ve kontrol fonksiyon testleri, yapısal değişimlerin incelenmesi 3 aylık kontroller kapsamında yer alır.
  4. Yıllık kontroller: Bataryaların test edilmesi, cihazların erişilebilirlik testleri, algılayıcıların kontrolü gibi işlemler yıllık periyotta yapılan işlemler arasında yer almaktadır.