Doğru Taşınabilir Yangın Söndürücü Nasıl Seçilir?

Doğru yangın söndürücünün nasıl seçileceği düşünülürken, öncelikle ne tür bir ateş yandığını bilmek gerekir. Yanan yangın türü için uygun yangın söndürücüye sahip olmak son derece önemlidir. Birçok kişi herhangi bir yangın söndürücünün her çeşit yangını söndüreceğini varsayar ve fakat durum böyle değildir. Her yangın türü, belirli bir yangın söndürücü tipini gerektirir. Bazı yangın tüpleri, toz bırakacak ve hassas ekipmanlara zarar verecekken, diğerleri neredeyse hiç iz bırakmayacak ve örneğin bilgisayarlar gibi elektronik, hassas ekipmanlara zarar vermeyecektir. Bu makale de, doğru olan yangın tüpünü seçmenize yardımcı olmak için, farklı yangın türlerini ve kullanılacak doğru yangın söndürücü türleri anlatılacaktır.

Yangın Söndürücü Çeşitleri

Yangınlar, A, B, C, D ve F gibi farklı sınıflarda sınıflandırılır. Bahse konu sınıflar, yangında yer alan malzemeler tarafından belirlenir. A sınıfı bir yangın, ahşap veya kâğıt gibi yaygın yanıcı maddeler içerir. B Sınıfı yangınlar, benzin, mazot veya yağ gibi yanıcı sıvıları içerir. C Sınıfı yangınlar, bütan, metal, lpg gibi yanıcı gazları içerir. D sınıfı yangınlar, alüminyum, magnezyum, fosfor gibi yanıcı metal yangınlarını içerir. F sınıfı yangınlar yemeklik bitkisel yağları içerir ve genellikle restoran otel mutfaklarında bulunur.

Bu nedenle, ihtiyacınız olan yangın söndürücünün türünü belirlemek için, duruma ve çevreye erişmeniz gerekir. Genellikle ev veya ofis kullanımı için bir ABC yangın söndürücü tüm üsleri kapsayacak, katı yanıcıları, yanıcı sıvıları ve gaz tipi yangınları kapsayacaktır. Fritözde çok fazla kızartma yağı bulunan büyük bir pişirme alanı, F Sınıfı yangın söndürücü ve yangın söndürme sistemi gerektirir. Karbondioksit yangın söndürücü kalıntı bırakmaz ve yangın mahalindeki hassas ekipmanlar söz konusu olduğunda iyi bir seçim olacağı söylenebilir.

Yangın Tipini Belirle

Gerekli yangın söndürücü tipinin değerlendirilmesinde yapılacak ilk şey, oluşabilecek yangın tipini belirlemektir. Bu konuda uzman bir teknisyenden bina yangını değerlendirmesi bu süreci kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Kalifiye bir teknisyen, gereken yangın söndürücünün tipini, boyutunu ve ağırlığını belirleyebilir. Nitelikli bir teknisyen veya yerel yangın otoritesi, yangın söndürücünün doğru yerleştirilmesine ve bina standartlarını ve kodlarını karşılamak için gerekli olan doğru sayıda yangın söndürücüye de yardımcı olabilir.

Taşınabilir yangın söndürücüler, isminin ifade ettiği gibi, kolayca taşınabilir. Yangının kaynağına ulaşmanıza ve onu söndürmenize yardımcı olurlar. Söndürülmezlerse büyük, kontrolsüz yangınlara dönüşebilecek küçük yangınlar içindir. Yangın söndürücü ile yangın söndürülmezse, yerel itfaiyenizi veya 110’u arayın.

Taşınabilir Yangın Söndürücü Kullanma Talimatı

Portatif yangın söndürücüler, engelsiz bir görünüme sahip, normal seyahat yolları boyunca ve kullanma talimatları dışa bakan çok görünür bir yere yerleştirilmelidir, böylece eğitimsiz bir kişi yangın söndürücüyü kullanıyorsa, söndürücünün nasıl kullanılacağını kolayca görebilirler. Yangın söndürücüler de kolayca erişilebilir bir yere konulmalı ve çıkışa yol açan koridorlara veya koridorlara yerleştirilmeli, asla ekipman veya istiflenmiş kutular tarafından engellenmemeli ve potansiyel yangın tehlikeleriyle yerleştirilmelidir. Yangın söndürücüyü yangından dolayı etkilenmeyecek veya forklift gibi ekipmanlardan zarar görmeyecek şekilde yerleştirin. Elemanlardan korunacakları yere yerleştirin. Bir yangın söndürme kabini bunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Yangın söndürücüyü kırmızı renkte gösteren tabelaların yerleştirilmesi; misafirlerin, müşterilerin ve çalışanların gerektiğinde yangın söndürücüleri nerede kolayca bulunabileceğini bilmelerine yardımcı olur.

Portatif yangın söndürücünüzün iş için yılda bir kez servis edilmesi gerekir, ayrıca ev kullanımı için de tavsiye edilir. Bu, yangın söndürücünüzün uygun çalışma düzeninde olmasını, mastarın çalışmasını, contaların sağlam olmasını ve doğru şekilde basınçlandırılmasını sağlar. Bu, korkulan acil durumlarda yangın söndürücünün hazır olmasını sağlayacaktır.

Taşınabilir yangın söndürücü, diğer tüm yangın söndürücüler veya yangın tüpleri, iş güvenliği ve yangın ekipmanları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bize https://www.kervanyangin.com.tr/ adresinden veya telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yangın ve yüksekte çalışma eğitimleri yanı sıra eğitici eğitimlerimiz ile ilgili detaylı bilgileri eğitimlerimiz başlığı altındaki ilgili sayfalarımızda bulabilirsiniz.